Синдром сухого ока - це недостатнє зволоження слизової оболонки ока та рогівки в зв'язку з порушенням сльозоутворення. У теперишній  час цей синдром виникає у 80% всіх активних користувачів комп'ютерів і гаджетів. Це пов'язано, в тому числі, з недостатньою частотою моргання під час тривалої концентрації на предметі. Синдром сухого ока викликає неприємні відчуття у всіх, хто страждає на цю недугу, але користувачам контактних лінз недостатнє зволоження очей приносить ще більший дискомфорт.

Для довідки: При кожному морганні за рахунок слізної рідини очі покриває тонка слізна плівка. Вона виконує низку важливих функцій: очищує очі від пилинок, інших сторонніх мікрочасток, змащує поверхню ока задля комфортного моргання, і постачає кисень до рогівки. Якщо цей процес порушується через якість чи  кількість слізної рідини, то рогівка стає більш чутливою до зовнішніх подразників.

Симптоми синдрому сухого ока у людей, які носять контактні лінзи:

·         відчуття лінзи на оці

·         нерізке зображення, втома очей

·         відчуття піску при морганні

·         легке почервоніння

Саме такі відчуття часто є причиною того, що людина відмовляється від використання контактних лінз. Але за умови правильного реагування, цих симптомів можна позбутися і продовжувати успішно використовувати такий зручний спосіб корекції зору, як контактні лінзи.

Чому виникає синдром сухого ока.

Розглянемо можливі причини синдрому сухого ока. Задля зручності поділимо іх на дві групи:

1. Причини, які не пов'язані з носінням контактних лінз:

- Вік. Після 50 років очі виробляють менше слізної рідини;

- Деякі захворювання, такі як цукровий діабет, ревматоїдний артрит та ін.;

- Вживання деяких лікарських препаратів. До них відносяться антигістамінні (протиалергічні), протинабрякові препарати, антідпрессанти і ін.;

- Причини, що збільшують інтенсивність випаровування слізної рідини: вітер, дим, сухе повітря, рідке моргання;

- Причини, пов'язані з дисбалансом слізної рідини. Слізна плівка складається з трьох основних шарів: ліпідний, водний, муціновий. Проблеми, пов'язані з будь-яким з цих шарів можуть привести до сухості очей.

2. Причини, пов'язані з носінням контактних лінз:

- Порушення режиму носіння і заміни лінз. Саме недотримання режиму носіння (носіння лінз більшу кількість годин на день, ніж рекомендовано) і режиму заміни (носіння лінз довше рекомендованого терміну) найчастіше стають причиною сухості очей;

- Використання невідповідних розчинів для очищення лінз;

- Неправильна посадка лінзи;

 

Як лікувати синдром сухого ока.

Уразі виникнення симптомів синдрому сухого ока необхідно якомога раніше звернутися до офтальмолога для визначення причин і своєчасного лікування. Під час огляду доктор проведе біомікроскопію очей, що дозволить визначити ступінь сухості очей і тактику лікування.

Доктор може порекомендувати:

- використання певних зволожуючих крапель;

- заміну розчину для догляду за лінзами;

- заміну матеріалу і / або параметрів лінз;

- коригування режиму носіння і заміни лінз;

- консультацію суміжного фахівця.

Комплексний підхід до лікування і дотримання рекомендацій лікаря дозволить впоратися з неприємними відчуттями, викликаними синдромом сухого ока.

Як запобігти появі синдрому сухого ока.

8 простих порад для запобігання синдрому сухого ока при носінні контактних лінз:

1) Обов'язково дотримуйтеся режиму носіння і заміни контактних лінз.

2) Зволожуйте повітря в приміщенні, особливо взимку, коли вмикаютьсяі обігрівачі, а влітку - кондиціонери, що висушують повітря;

3) Користуйтеся сонцезахисними окулярами, які максимально унебезпечать Ваші очі від яскравих сонячних променів, ультрафіолету та вітру;

4) Робіть періодичні перерви для відпочинку очей під час тривалої роботи за монітором, читанням або іншим заняттям з візуальної концентрацією. Можна просто заплющити очі на кілька хвилин або кілька разів моргнути, щоб допомогти поширити сльозу по поверхні очей.

5) Частіше заплющуйте очі на кілька хвилин, щоб захистити їхню поверхню від висихання.

6) Розташуйте екран свого комп'ютера нижче рівня очей. Таке положення екрану дозволяє вашим очам бути не надто широко відкритими, що уповільнює випаровування рідини з поверхні очей між повіками.

6) Куріння і сигаретний дим провокують появу синдрому сухого ока. Ще одна причина кинути курити і уникати бути поруч з людьми, що палять.

8) Використовуйте краплі «штучна сльоза» - спеціальні змащувальні і зволожуючі очні краплі, які забезпечать комфорт вашим очам, навіть якщо ви хронічно страждаєте від сухості.